I was born in murang'a county in the central province of Kenya. I a mother of 2 children both in primary school.am humble and God fearing mother being a member of the PCEA church. despite of my low education standard i was much interested in business and due to my hardworking and the help of my husband I started a small kiosk.i worked hard to ensure my business expanded.most people in my area are very social and hardworking.i wish my children to be lawyer and nurse when they grow.i like listening to gospel music
I sell fast house hold goods such as sugar, flour, bread, milk, soda, eggs cooking oil, books and more important house goods needed for day to day life. Since these goods are necessary for everyone lifetime they are in high demand thus promotes my business at high rate.Since my business has grown through your zidisha support by over 40% I now spent $150 on weekly basis to add stock in my shop which generates a good return in terms of profit. This has helped me to pay my rents, bills, school fees for my children, brother and sister . I also use my profit to grow my business and buy my house goods. I intend to employ more workers in supply sector as my business grows.Thank you zidisha and my lender for this great trust you gave to me and your support since everything is running well BE BLESSED RICHLY.
thanks to my lenders for the first loan which has GREATLY boost my business and increase my return profit.I will use my second loan to expand my business by purchasing the following goods,
i will use $100 to buy 40 trays of eggs since i have more order to supply,
i will use $14 to buy2 crates of breads,
i will use $12 to buy 2 crates of soda
i will use $24 to buy 4 bundles of wheat flour,
i will use $24 to buy 4 bundles of ugali flour,
i will use $25 to buy 20 litres of cooking oil,
i will use $25 to buy 1 box of bar soap,
i will use $8 to buy i1 box of salt,
i will use $10 to buy juice,
i will use $80 to buy 100 kg of rice,
i will use $16 to buy pampers
i will use $8 to buy tissue papers,
i will spend $17 to buy 6 pieces of blueband,
i will spend $10 to buy 1 box of weetabix,
i will use $8 to buy 18 pieces of packet milk
i will spend $6 to buy 1 dozen of colgate
Purchase of New Inventory to Expand Grocery Shop
I was born in murang'a county in the central province of Kenya. I a mother of 2 children both in primary school.am humble and God fearing mother being a member of the PCEA church. despite of my low education standard i was much interested in business and due to my hardworking and the help of my husband I started a small kiosk.i worked hard to ensure my business expanded.most people in my area are very social and hardworking.i wish my children to be lawyer and nurse when they grow.i like listening to gospel music
I sell fast house hold goods such as sugar, flour, bread, milk, soda, eggs cooking oil, books and more important house goods needed for day to day life. Since these goods are necessary for everyone lifetime they are in high demand thus promotes my business at high rate.Since my business has grown through your zidisha support by over 40% I now spent $150 on weekly basis to add stock in my shop which generates a good return in terms of profit. This has helped me to pay my rents, bills, school fees for my children, brother and sister . I also use my profit to grow my business and buy my house goods. I intend to employ more workers in supply sector as my business grows.Thank you zidisha and my lender for this great trust you gave to me and your support since everything is running well BE BLESSED RICHLY.
thanks to my lenders for the first loan which has GREATLY boost my business and increase my return profit.I will use my second loan to expand my business by purchasing the following goods,
i will use $100 to buy 40 trays of eggs since i have more order to supply,
i will use $14 to buy2 crates of breads,
i will use $12 to buy 2 crates of soda
i will use $24 to buy 4 bundles of wheat flour,
i will use $24 to buy 4 bundles of ugali flour,
i will use $25 to buy 20 litres of cooking oil,
i will use $25 to buy 1 box of bar soap,
i will use $8 to buy i1 box of salt,
i will use $10 to buy juice,
i will use $80 to buy 100 kg of rice,
i will use $16 to buy pampers
i will use $8 to buy tissue papers,
i will spend $17 to buy 6 pieces of blueband,
i will spend $10 to buy 1 box of weetabix,
i will use $8 to buy 18 pieces of packet milk
i will spend $6 to buy 1 dozen of colgate